czwartek, 12 lutego 2015

Kuchnia Kaiseki ryōri - Jeszcze posiłek czy już sztuka?



Dzisiaj będzie temat z pogranicza kuchni, sztuki oraz tradycji japońskich. Postaram się przedstawić  Wam w prosty sposób czym jest kuchnia Kaiseki i czym się wyróżnia na tle i tak już wspaniałych dokonań kulinarnych Japończyków. Będzie trochę teorii aby dać Wam zarys tego czym tak naprawdę jest ten wspaniały posiłek, ale większość zobaczycie na zdjęciach jakie będą zawarte w poście.
A więc jak zazwyczaj to u mnie bywa zaczynajmy…. :D


Zacząć warto od tego, że kuchnia Kaiseki pochodzi czy też wyewoluowała z bardzo wykwintnych posiłków, które zawsze były dostarczane i prezentowane gościom podczas specjalnych, zazwyczaj formalnych spotkań z zieloną herbatą. Wraz z upływem czasu jak to zwykle bywa kuchnia ta stała się popularna wśród różnych osób i stała się bardziej dostępna dla turysty czy zwykłego Japończyka. 





Charakterystyczne dla tej kuchni jest to, że składniki stosowane podczas tworzenia tego posiłku, zależą od pory roku w jakiej się go spożywa. Ten rodzaj podawania posiłku stał się w pewien sposób 
„sztuką kulinarną”. Podczas tworzenia i podawania dań, każdy element ma kluczowe znaczenia i spełnia swoją rolę, aby osoba spożywająca posiłek doznawała dań wszystkimi zmysłami. Do elementów jakie są bardzo istotne zaliczyć możemy oczywiście smak, konsystencję potrawy. Dla Japończyków liczy się także aspekt wizualny czyli wygląd dania ale również jego kolor. Każdy element dania jest przygotowany i ułożony w doskonale do siebie pasującym miejscu, aby całość tworzyła swego rodzaju całość, obraz, rzeźbę. Dania bardzo często są przyozdobione różnego rodzaju kwiatami czy liśćmi. Doznanie tego posiłku jest bardzo kosztowne, ale są fani, którzy potrafią zjechać całą Japonię w celu próbowania różnego rodzaju podawania tego posiłku. 


Co warto jeszcze powiedzieć o Kaiseki ryōri zanim przejdę do przedstawienia kolejnych elementów posiłku? Istotne jest to, że ten posiłek i dania serwowane są same w sobie smaczne. Ich piękno polega na tym, że nie skupia się na przyprawach, ale na wydobywaniu wspaniałego i co ważne subtelnego smaku ze świeżych produktów. A teraz przejdźmy do podziału:

Zazwyczaj posiłek Kaiseki składa się z kilku dań, które są podawane w ściśle określonej kolejności. I tak mamy:


Przystawka - Sakizuke 




Surowa Ryba - Sashimi




Lekka zupa - Suimono




Potrawy z grilla - Yakimono




Dania na parze - Mushimono




Dania gotowane - Nimono





Sałatki - Aemono




Zupa - Misoshiru




Ryż, słodycze i owoce




Podczas posiłku goście mają do popijania sake, a na sam koniec wypija się zieloną herbatę.
Mam nadzieję, że zdjęcia ukazują choć trochę to nad czym tak się rozwodze :D 



2 komentarze:

  1. Miałam szansę kilka razy zjeść cuda kuchni kaiseki. Niezapomniane doznanie. <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieje, że tym razem mi się uda zjeść w jakimś miejscu :)

      Usuń