poniedziałek, 16 lutego 2015

Hanami - Święto Kwitnienia Wiśni



Jako, że bardzo szybko zbliża się do nas wiosna, to naszło mnie na opisanie  jednej z najbardziej rozpoznawalnych Japońskich atrakcji, która każdego roku przyciąga niewyobrażalne ilości turystów. Nie mówiąc oczywiście o większości Japończyków, dla których już jest normą świętować te dni w gronie przyjaciół. Mowa Oczywiście o Hanami. A więc standardowo zaczynajmy… :D



Zacznijmy od tego, że takie nieliczne okazje jak święto wiśni w Japonii, daje okazję do zacieśniania emocjonalnych więzi ze współpracownikami oraz szefostwem danych firm. W tym czasie następuje grupowa integracja, która oczywiście zazwyczaj daje same plusy w przyszłym wspólnym egzystowaniu w korporacjach. Jak to się mówi „przez żołądek do serca”, tak i w tym przypadku, bardzo ważnym elementem świętowania tego jakże majestatycznego widowiska są różnego rodzaju potrawy i przekąski. 

Ale przejdźmy może do opisania dlaczego i czym tak naprawdę jest Hanami. Japończycy mają smykałkę do wybierania symboli, które stają się popularne i rozpoznawane na całym świecie. Jak udało mi się gdzieś przeczytać, to właśnie gałązka wiśni ma ludziom przypominać o tym jak życie jest ulotne. Powodem tego jest to, że w przypadku wiśni, kwiaty na gałęziach pozostają tylko około tygodnia, aby następnie opaść na ziemie przypominając o nadchodzącej wiośnie.  



Przejdźmy może niezbyt płynnym krokiem do tego jak wygląda sytuacja z podróżami po Japonii tak zwanym „szlakiem kwitnienia wiśni” Chodzi o to, że Japonia jest, jak zapewne dobrze wiecie wąska i długa. Przez takie ukształtowanie, w okresie kwitnienia wiśni, w każdym regionie Japonii od dołu do góry, drzewa zakwitają o innych porach. Są osoby, które spędzają urlopy na podróżowaniu po tych regionach w celu obserwacji kwitnienia. 

W okresie, który śmiało możemy nazwać przedwiosennym, pojawia się w telewizji japońskiej ciekawa rzecz. Gdy normalnie przez cały rok są pokazywany prognozy pogody dla całej Japonii, to w tym okresie gdy ma nastąpić kwitnienie wiśni, telewizja oprócz standardowej prognozy, pokazuje również prognozy kwitnienia dla przeróżnych regionów. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że są to prognozy, a z matką naturą nigdy nic nie wiadomo :D Ale Japończycy bardzo solidnie przykładają się do oszacowania tego kiedy nastąpi rozkwit. 


Ciekawostka, która przykuła moją uwagę i chce się nią z wami podzielić jest następująca. Praktycznie każde z większych miast Japońskich posiada swój ranking drzew, które według nich najpiękniej kwitną. Również są umiejscowione w rankingu specjalne miejsca, gdzie najlepiej się spotkać, przysiąść na pikniku i „kontemplować przyrodę”. Niektóre miejsca i drzewa są tak słynne, że ściągają z całego kraju rzesze turystów. Jednym z najsłynniejszych takich miejsc jest Park Ueno w Tokio. Następnym bardzo znanym przykładem jest Park Yoshino umiejscowiony w Narze


Może wspomnę jeszcze co nieco o samych drzewach wiśni. Dzisiaj w Japonii jest obecnych około 400 gatunków wiśni, co robi nie lada wrażenie. Jedną z najpopularniejszych odmian jest „wiśnia piłkowana”. To co charakterystyczne dla tego drzewa, jest to, że nie posiada owoców. Ale to nie problem, gdyż najważniejsze są kwiaty !!! :) Jeżeli chodzi o gatunek wiśni, który uchodzi za najbardziej urodziwy, to śmiało uznaje się Somei Yoshino


Mam nadzieję, że temat udało mi się przedstawić w zachęcający sposób. Chciałem ukazać normalną stronę tego święta a nie wywodzić się nad historycznymi aspektami Hanami. Oczywiście jeśli kogoś zainteresuje ten temat, to zapraszam do czytania książek lub pytania w komentarzach. Na pewno odpowiem, o ile będę miał taką wiedzę :)

Pozdrawiam ! ! !

3 komentarze:

  1. Cholera, trzy razy byłam i ani razu w Hanami. Ale polujemy na promocyjne bilety - może się w końcu uda tę "atrakcję" zobaczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno się uda :) Zdam relację z tego roku :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie ująłeś temat. Bardzo bym chciała zobaczyć Hanami na żywo. Ale zdjęcia super oddały klimat :)

    OdpowiedzUsuń