niedziela, 11 stycznia 2015

Yakuza ?!


Yakuza - słowo znane chyba każdemu miłośnikowi Japonii, czy też filmów akcji. Ale warto zrozumieć co się kryje za tym wszystkim aby mieć pełen obraz sytuacji. Terminem Yakuza określa się praktycznie wszystkie grupy, które są związane z przestępczością w Japonii. Sama japońska policja ma inną nazwę na tą grupę a mianowicie Boryokudan co ma oznaczać w naszym języku „grupy, które stosują przemoc”. Kiedy możemy dopatrywać się początków Yakuzy?

Ano w XVII wieku kiedy nastawał okres Tokugawa, który wyróżniał się tym, że w tym czasie nastąpiło praiwe całkowite odcięcie od reszty świata ale również spokojem wewnętrznym jaki panował w kraju. Samurajowie, którzy nie mieli pana z czasem zaczynali się nudzić co prowadziło do nękania ludzi i rozbojów. Jak są oprawcy równie dobrze mogą zaistnieć osoby chroniące osoby poszkodowane czyli różnego rodzaju kupcy czy też właściciele domów hazardu Na początku wieku XVIII ta „ochrona” z dobrego serca przerodziła się w biznes. Mowa tu o haraczach za ochronę. To właśnie w tym czasie powstaje termin Boryokudan. Mijały lata a ta organizacja rozwijała rozwijała się coraz bardziej.
Yakuza w tym samym czasie dzięki powojennej zawierusze, amerykańskim przepisom i okupacji, powszechnej biedzie i niedostatku, powstałemu czarnemu rynkowi stała się niezwykle bogata i wpływowa. Żaden polityk nie mógł być wyniesiony na stanowisko bez protekcji i głosów zapewnionych przez gangsterów.  Ale historie zostawmy książkom i historykom. Postaram się pokazać jak to wygląda współcześnie.
yakuza-tattoo-2
Współczesność Yakuzy
Współcześnie Yakuza liczy sobie ok. 90 000 członków. Jej zasięg obejmuje cały świat, a dzięki związkom z Triadami oraz mafią włoską może spokojnie funkcjonować na terenach niedostępnych dla innych ugrupowań. Jeśli ktoś stara sobie wyobrazić dzisiejszego gangstera z yakuzy to widzi człowieka w garniturze czarnym, który jest wytatuowany od szyi w dół, a to wszystko dzięki masowej produkcji filmowej. Nie wszystko musi być nieprawdą, ale to zależy od różnych pozycji w „branży”. Kiedyś znaczenie ciała było jednoznaczne z karą nałożoną przez władze. Były piętnem wyrzutka i przestępcy. Z czasem piętno zamieniło się w symbol odrębności, przynależności do grupy. A tatuaż wyrósł na test siły i odwagi. Pokrycie rysunkami całego ciała to ponad 100 zabiegów.
Coś na temat hierarchii
Na czele grupy stoi oyabun, czyli ojciec, zwany również kumicho – szefem najwyższym. Następny w hierarchii jest pierwszy doradca, czyli saiko komon. Dalej są: So-honbucho – szef kwatery głównej. Wakagashira – „człowiek numer dwa”. Fuku-honbucho – asystent. Shateigashira – „człowiek numer trzy”. Shatei – „młodsi bracia” zwani też starszymi przełożonymi/szefami. Wakashu – „młodzi mężczyźni” zwani też młodszymi przełożonymi/szefami. W hierarchii pojawiają się również: komon (doradcy), shingiin (prawnicy), kumicho hisho (sekretarze najwyższego szefa), kaikei (księgowi), wakagashira-hosa (podwładni „człowieka numer dwa”). Najniżej stoją oczywiście szeregowi gangsterzy podzieleni na dwie kategorie: „uliczną” i „klubową”.
W następnym poście postaram się wam dostarczyć informacji największych grup Yakuzy oraz opisać dziedziny którymi się zajmują :)

1 komentarz: